تاریخ انتشار:1394-09-28
تاریخ بروزرسانی: 1394-09-28
تعداد بازدید: 365مقایسه پالس خروجی آشکارسازهای حالت جامد، ژرمانیوم و ایندیوم- گالیوم- آرسناید با یکدیگر با استفاده از کد MCNP(مونت کارلو)

مقایسه پالس خروجی آشکارسازهای حالت جامد، ژرمانیوم و ایندیوم- گالیوم- آرسناید با یکدیگر با استفاده از کد MCNP(مونت کارلو)

چکیده:

آشکار سازهای نیمه هادی(نیمه رسانا) قطعاتی حالت- جامدی هستند که تقریباً مانند اتاقک های یونش کار می کند. مهمترین برتری این آشکارسازهای نیمه رسانا قدرت تفکیک بسیار بالای آنها برای پرتو گاماست. کارسازترین آشکارساز نیمه رسانا ژرمانیوم می باشد که در ابعاد مختلف ساخته می شود.

 در آشکار ساز InGaAs از مواد ناخالص ایندیوم فسفات، روی، فلوراید منیزیم و در آشکارساز HPGe از مواد ناخالص آلومینیوم و کربن استفاده شده است. از آنجایی که پارامترهای متفاوتی از جمله ابعاد آشکارساز، موقعیت چشمه، انرژی چشمه و هندسه آشکارساز ... در تابع پاسخ آن مؤثر هستند. لذا یافتن شرایط بهینه برای طیف نگاری با استفاده از این آشکارساز ضروری به نظر می رسد.

 استفاده از کدهای شبیه سازی باعث صرفه جویی در وقت و کاهش قابل ملاحظه هزینه های اقتصادی می شود و امکان بکارگیری آن برای هر شکل هندسی با هر پیچیدگی مسأله موجود است. در این تحقیق مقایسه ی شبیه سازی آشکارسازهای حالت جامد، ژرمانیوم و ایندیوم- گالیوم- آرسناید با استفاده از کد MCNP4C انجام شده است و پالس خروجی این دو آشکارساز با استفاده از کد هسته ای MCNP با همدیگر مقایسه می شود و نتایج بصورت نمودار در انرژی های مختلف ارائه گردیده است.

 براساس نتایج بدست آمده در یک انرژی مشخص پالس آشکارساز ژرمانیم بهتر از آشکارساز InGaAs  است.

ggg

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید
تبلیغات
گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید.


کانال تلگرامی ویژه اطلاع رسانی کارگاه های آموزشی

در این کانال اطلاعیه های مربوط به کارگاه های آموزشی و دوره های آنلاین و حضوری منتشر می شود


گروه تلگرامی پشتیبانی کارگاه ها و کلاس ها

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


گروه تلگرامی آخرین آموزش های منتشر شده در سایت

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.


کانال نماشا ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.