تاریخ انتشار:1394-09-28
تاریخ بروزرسانی: 1394-09-28
تعداد بازدید: 2248شیوه های نوشتن و کار بردن کدهای CSS در وب نویسی

شیوه های نوشتن و کار بردن کدهای CSS در وب نویسی

مقدمه

برای به کار بردن کدهای CSS دو شیوه را به شما معرفی می کنم . یکی نوشتن کدهای CSS در یک فایل جدا از فایل صفحات html و دیگری نوشتن کدهای CSS در میان کدهای html هر صفحه . خوب مسلما روش اصلی ، همان نوشتن کدهای CSS در یک فایل جداگانه می باشد زیرا اگر قرار باشد کدهای CSS را درون هر صفحه html بنویسیم که مجبور خواهیم بود برای هر بار تغییر سایت، همه صفحات را باز کرده و کدهای CSS را تغییر دهیم . در آموزش های CSS سایت کلیدستان، ابتدا به شما یاد می دهم که چگونه کدهای CSS را در فایلی جداگانه بنویسید اما پس از آن در تمامی مثال ها ، کدهای CSS را به همراه کدهای html می نویسم (نه در فایلی جداگانه) و هدفم هم این است که شما به راحتی بتوانید همه کدها را سریع در فایلی در کامپیوترتان کپی کرده و نتیجه را مشاهده کنید و با تغییر دادن آن متوجه شوید که چگونه نتایج تغییر می کند زیرا فعلا هدف این است که شما کدنویسی CSS را یاد بگیرید.

نوشتن کدهای CSS در فایلی جداگانه 

ابتدا روش اصلی نوشتن کدهای CSS که همان نوشتن کدهای CSS در فایلی جداگانه می باشد را شرح می دهم .

اول باید بگویم که چگونه فایل html و فایل CSS را بسازید . برای ساخت این دو فایل می توانید از هر نرم افزار ویرایش متن دلخواه استفاده کنید . ساده ترین نرم افزار برای ساخت هر دو فایل html و CSS ، نرم افزار Notepad در ویندوز می باشد که آن را می توانید در منوی ویندوز بیابید. همچنین نرم افزار Adobe Dreamweaver نیز نرم افزاری حرفه ای و بسیار مناسب می باشد و من آن را به شما توصیه می کنم . این نرم افزار به کدنویسی شما سرعت می بخشد و با رنگی کردن بخش های مختلف کدها ، باعث می شود که دید بهتری نسبت به کدهای نوشته شده داشته باشید. در مورد این نرم افزار در بخش مربوط به آموزش html توضیحاتی داده شده است که لینک آن در زیر نمایش داده شده است. سپس فایل را با نامی دلخواه (معمولا index انتخاب می شود) و با پسوند html. ذخیره کنید و آن را با مرورگر اینترنت خود باز کنید. همان طور که می دانید کدهای یک صفحه html، با تگ شروع شده و با تگ پایان می یابد. درون این دو تگ، کدهای html به دو بخش head و body تقسیم می شوند که کدهای بخش head، با تگ شروع شده و با تگ پایان می یابند. کدهای بخش head در مرورگر اینترنت نمایش داده نمی شوند و تنها اطلاعاتی را در مورد صفحه html نوشته شده فراهم می کنند که البته فعلا ما کدی برای این بخش نمی نویسیم و تنها دو تگ آن را نوشته ایم تا فراموش نشود. کدهایی که نتیجه آن ها در مرورگر اینترنت نمایش داده می شود باید در بخش body نوشته شوند. کد های بخش body، با تگ شروع شده و با تگ پایان می یابند. زوج تگ هم برای ساختن یک پاراگراف به کار می روند . خوب این روش معمولی تعیین رنگ پس زمینه با کدهای html بود و تنها برای مقایسه با روش استفاده از CSS آن را شرح دادیم . اما ما اکنون می خواهیم یک فایل CSS بسازیم که در آن با کدهای CSS تعیین کنیم که رنگ پس زمینه صفحه به چه صورت باشد . ابتدا فایل CSS را می سازیم، برای این منظور کدهای زیر را در نرم افزار ویرایش گر متن خود کپی کنید :  

@charset "utf-8"; body { background-color:blue; }

سپس آن را با نام MyStyle.css ذخیره کنید .

دقت کنید که پسوند فایل حتما باید css. باشد که پسوند مخصوص فایل های CSS است. در فایل CSS، ابتدا کلمه body را نوشته ایم که یعنی باید تغییرات برای تگ body در کدهای html هر صفحه ای که به این فایل CSS ارجاع می دهد، صورت گیرد. زیرا تعیین رنگ پس زمینه با استفاده از تگ body انجام می شود. سپس دو علامت } و { را آورده ایم که نشان می دهد که مشخصه هایی که تعیین خواهیم کرد مربوط به تگ body است که البته در این جا ما تنها یک مشخصه نوشته ایم. مشخصه مد نظر ما background-color است که آن را برابر blue تعیین کرده ایم. در پایان نیز علامت ; را نوشته ایم . دقت شود که اگر مثلا ۵ مشخصه مختلف را می خواستیم برای تگ body بنویسیم، باید آنها را در میان دو علامت } و { می نوشتیم و به این صورت که هر کدام در خطی جداگانه نوشته شده و در انتهای هر کدام، علامت ; قرار داده شود. حال باید کدهای html صفحه را بنویسیم، نسبت به روش معمولی که گفته شد، باید در کدهای html صفحه، مشخصه bgcolor را حذف کنیم و یک ارجاع به فایل CSS نیز بنویسیم :  

this is a paragraph

سپس فایل را با نام index.html که دارای پسوند html است، در همان فولدری که فایل MyStyle.css قرار دارد، ذخیره کنید و آن را با مرورگر اینترنت خود اجرا کنید. دقت شود که مشخصه bgcolor دیگر در تگ body نوشته نشده و هم چنین با تگ، یک ارجاع به فایل MyStyle.css مشخص کرده ایم. دقت شود که تگ باید در بخش head از کدهای html صفحه، یعنی میان دو تگ، نوشته شود. در تگ، با مشخصه href باید آدرس فایل CSS ای را که به آن ارجاع می دهیم، مشخص کنیم. احتیاجی به حفظ کردن عبارت نوشته شده برای تگ نیست و تنها می توانید این عبارت را در فایل های خود کپی کرده و در مواقعی که لازم شود، فقط احتیاج به تغییر آدرس تعیین شده برای مشخصه href داریم.

بنابراین یاد گرفتیم که چگونه یک فایل CSS را ساخته و سپس در صفحات html به آن فایل CSS ارجاع بدهیم .

نوشتن کدهای CSS در خود صفحه html 

همان طور که گفتیم، می توان کدهای CSS را در خود صفحه html هم نوشت که در این صورت دیگر احتیاجی به ساخت فایل CSS نمی باشد. اما همین جا تذکر می دهم که روش اصلی و حرفه ای استفاده از کدهای CSS، همان ساخت فایل CSS و نوشتن کدهای CSS درون آن می باشد. اما در سایت کلیدستان در مباحث دیگری که شرح می دهیم  کدهای CSS را در خود صفحه html می نویسیم تا شما به راحتی و تنها با ساختن یک فایل html بتوانید نتیجه کدها را بنویسید و درگیر ساخت دو فایل، آدرس دهی و ... نشوید. زیرا فعلا هدف ما یادگیری برنامه نویسی CSS می باشد و بعد که حرفه ای شدید، خودتان کدهای CSS مورد نظرتان را در فایلی جداگانه بنویسید. اکنون همان مثال قبلی را این بار به شیوه ای دیگر می نویسیم تا کدهای CSS درون خود فایل html اجرا شوند. کدهای زیر را در نرم افزار ویرایش متن خود کپی کنید، سپس فایل را با نام index.html که دارای پسوند html می باشد، ذخیره کرده و آن را با مرورگر اینترنت خود باز کنید. مشاهده می کنید که برای نوشتن کدهای CSS درون فایل html ، از زوج تگ استفاده شد.

برای مطالعه در باره موضوعات زیر روی هر عنوان کلیک کنید.
نوشتن کدهای CSS در خود صفحه html
نوشتن کدهای CSS در فایلی جداگانه
پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید

همکاری با ما

با سالها تجربه آماده ایم با شما همکاری گسترده ای داشته باشیم. همکاری با ما می تواند در قالب موارد زیر باشد
1) مشاوره در انجام تز دکتری در زمینه محاسبات هسته ای
2) مشاوره در انجام پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در زمینه محاسبات هسته ای
3) ارائه مشاوره در جهت انجام پروژه های صنعتی
4) انجام طراحی ها و محاسبات مختلف
5) برگزاری دوره های تخصصی آموزش کد های هسته ای
6) ...
 با ما تماس بگیرید
09372846654-rasul.shamohamady@gmail.com
 

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید.

کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.