تاریخ انتشار:1398-05-21
تاریخ بروزرسانی: 1398-05-21
تعداد بازدید: 316اشتراک گذاری پوشه بین ویندوز و ویرچوال باکس

مقدمه

در این مطلب از وب سایت مهندس شامحمدی میخواهم در مورد نحوه به اشتراک گذاری فایل بین فضای مهمان(GUEST ) و فضای میزبان(HOST)  با شما صحبت کنم. اما قبل از بیان بحث بهتر است کمی در مورد مفهوم این دو کلمه توضیحاتی را خدمت شما ارائه کنم.

میزبان یا HOST یک اصلاح است و به سیستم عاملی گفته می شود که درون آن سیستم های مجازی سازی وجود دارد و مهمان یا GUEST به سیستم عاملی که روی ویرچوال باکس نصب می شود گفته می شود. به عنوان مثال فرض کنید شما ویندوز 7 روی کامپیوتر خود نصب کرده اید. و روی ویندوز 7 یک ویرچوال باکس نصب کرده اید و حالا روی آن سیستم عامل لینوکس اوبونتو نصب کرده اید. در اینجا مثل این است که اوبونتو مهمان ویندوز شده است.

بپردازیم به ادامه بحث .

ایجاد پوشه در سیستم میزبان

VirtualBox یک نرم افزار مجازی سازی عالی از اوراکل است. من قبلاً مقالات زیادی در باره  VirtualBox نوشتم ، از جمله نحوه نصب اوبونتو در VirtualBox و نحوه اجرای VirtualBox از درایو USB. 

اگر تجربه ای در رابطه با نرم افزار مجازی سازی داشتید ، احتمالاً از VMWare و Hyper-V نیز شنیده اید. من قبلاً Hyper-V را از مایکروسافت برای تبدیل کامپیوتر من به یک ماشین مجازی استفاده کردم و یکی از ویژگی هایی که خیلی دوست داشتم امکان به اشتراک گذاری آسان فایل ها و پوشه ها بین سیستم عامل مهمان و میزبان بود.

در VMWare و Hyper-V ، تمام کاری که باید برای به اشتراک گذاشتن پرونده ها از سیستم عامل میزبان در سیستم عامل مهمان انجام دهید ، کشیدن و رها کردن بین دسک تاپ است. فوق العاده آسان هنگامی که من به VirtualBox تغییر کردم ، فهمیدم که به اشتراک گذاری پوشه ها در VirtualBox به آسانی کشیدن و رها کردن نیست.

این در ابتدا برای من آزاردهنده بود و مدت زمان کمی طول کشید تا بفهمم دقیقا چگونه این کار را انجام دهم! در این مقاله ، شما را از طریق مراحل اشتراک پوشه ها بین سیستم عامل مهمان و میزبان در VirtualBox ، طی می کنم.

اشتراک بین مهمان و میزبان در VirtualBox

ابتدا ، شما باید  افزونه های  VirtualBox  مهمان را در سیستم عامل مهمان نصب کنید. شما می توانید این کار را با رفتن به Devices  و کلیک کردن بر Install Guest Additions CD image انجام دهید.

 

پس از نصب مجدد و سیستم عامل مهمان شما دوباره راه اندازی شد ، باید یک پوشه مشترک مجازی ایجاد کنید. می توانید با رفتن دوباره به  Devices  و کلیک بر روی Shared Folders – Shared Folders Settings این کار را انجام دهید.

حالا روی گزینه Add New Shared Folder کلیک کنید

در کادر Folder Path ، روی فلش به پایین و سپس بر روی Other کلیک کنید. در Folder Path  در سیستم عامل میزبان(host ) که می خواهید با سیستم عامل مهمان(guest )  به اشتراک بگذارید ، مرور کنید. در کادر Folder Name ، نام پوشه اشتراکی خود را بنویسید. می توانید پس از راه اندازی مجدد ، پوشه را فقط خواندنی کنید ، به صورت خودکار سوار فعال کنید و پوشه مشترک را دائمی کنید.

  OK را کلیک کنید و اگر تصمیم گرفتید آن را دائمی بسازید ، پوشه مشترک به اشتراک گذاشته شده در زیر Machine Folders  ظاهر خواهد شد ، در غیر این صورت تحت Transient Folders نمایش داده می شود.

دوباره روی OK کلیک کنید و این پنجره را ببندید. حال کار شما در مسیر مبدا یا همان سیستم عامل مبدا تمام شده است. حالا باید در سیستم مهان کار کنید. این بخش بستگی به نوع سیستم عامل مهمان دارد. پس تنظیمات را بستکی به نوع سیستم عامل مهمان به صورت جداگانانه توضیح میدهیم.

سیستم عامل ویندوز

در صورتی که سیستم عامل مهمان ویندوز باشد به دو صورت می توانید پوشه اشتراکی را مشاهده کنید. از طریق Computer – Network – VBOXSVR یا از طریق پوشه اشتراکی

 

به نظر من روش دوم بهتر است یعنی پوشه های اشتراکی.

روی پوشه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه  Map Network Drive را انتخاب کنید. 

 

در این مرحله باید یک حرف برای نمایش پوشه انتخاب کنید. مطمئن شوید گزینه  Reconnect at login انتخاب شده باشد. سپس گزینه  Finish  بزنید. 

 

می توانید همین کار را با نوشتن دستور در محیط command prompt نیز انجام دهید. برای اینکار دستور زیر  را بزنید

net use z: \\vboxsvr\sharename

حتما این نکته را می دانید که باید اسم sharename   با اسمی که خودتان انتخاب کرده اید عوض کنید. اما قسمت اول آن نباید عوض شود. وقتی که تنظیمات انجام شد پیام   The command completed successfully  در زیر دستور نوشته شده توسط شما داده می شود. 

حالا اگر به  Explorer or My Computer بروید پوشه مورد نظر قابل مشاهده خواهد بود. 

مهمانان لینوکس

در  محیط های لینوکس کار راحتر است باید ترمینال را باز کنید و دستورات لازم را در ترمینال وارد کنید. 

 mount -t vboxsf -o uid=1000,gid=1000 share /home/gate/share

mount -t vboxsf [-o OPTIONS] sharename mountpoint

نکته: این دستورات با سطح دسترسی root قابل انجام است. برای رفتن به کاربری روت دستور sudo   -i وارد کنید. در مرحله بعد باید پسورد را وارد کنید. توجه شود که پسورد شما در ترمینال تایپ نمی شود. وقتی ورود به root موفقیت آمیز بود علامت جلو نام کاربری شما از $ به # تبدیل می شود

 sharename نام پوشه شما در مسیر مبدا هست و mountpoint  نام پوشه در لینوکس است. این پوشه باید از قبل وجود داشته باشد. به عنوان مثال این پوشه می تواند به صورت /mnt/share باشد.

 

 

 

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید

همکاری با ما

با سالها تجربه آماده ایم با شما همکاری گسترده ای داشته باشیم. همکاری با ما می تواند در قالب موارد زیر باشد
1) مشاوره در انجام تز دکتری در زمینه محاسبات هسته ای
2) مشاوره در انجام پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در زمینه محاسبات هسته ای
3) ارائه مشاوره در جهت انجام پروژه های صنعتی
4) انجام طراحی ها و محاسبات مختلف
5) برگزاری دوره های تخصصی آموزش کد های هسته ای
6) ...
 با ما تماس بگیرید
09372846654-rasul.shamohamady@gmail.com
 

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید.

کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.