تاریخ انتشار:1396-11-30
تاریخ بروزرسانی: 1396-11-30
تعداد بازدید: 3956فهرست تمام کد های محاسباتی هسته ای

بخش اول) مقدمه

در این مقاله از وب سایت مهندس شامحمدی، قصد دارم  تمام کد های هسته ای  و نرم افزار های مرتبط به دانش هسته ای را  فهرست کنم. بی تردید جمع آوری همه این موارد نیاز به زمان طولانی دارد لذا این پست به مرور کامل میش ود. از همه شما دوستان عزیز خواهش میکنم مواردی که نیاز به تکمیل و اصلاح دارد را از طریق بخش نظرات به اطلاعات بنده برسانید. قبل از شروع بحث ، لازم میدانم توضیحی در مورد موارد مختلف بدهم. در دنیای کامپیوتر با کلماتی آشنا و برخورد می کنیم که در بسیاری موارد شاید حتی به اسم آنها نیز فکر نکنیم. در زیر برخی موارد را شرح میدهم.

فریم ورک

فریم ورک در لغت به معنی "چارچوب" است و منظور از فریم ورک نرم افزاری، قابلیتی است که معمولا با کمک گرفتن از مجموعه ای ازدستورالعمل ها، کتابخانه ها، رابط کاربری، کلاس ها و در کل امکانات فراهم شده از جانب یک نرم افزار یا یک زبان برنامه نویسی، ساختاری جدید ایجاد می کند تا به کارگیری آن نرم افزار یا زبان برنامه نویسی در راستای اهداف ایجاد فریم ورک، ساده تر و نتیجه با سهولت بیشتری محقق گردد، به عبارتی هدف از ایجاد فریم ورک ها معمولا فراهم نمودن ساز و کاری است که بتوان از امکانات یک نرم افزار یا زبان برنامه نویسی به نحو سریع تر و در برخی موارد کاملتر و حرفه ای تر استفاده کرد.  

پلتفرم (Platform)

پلتفرم در واقع بستری است که برنامه های نرم افزاری نوشته شده برای یک وسیله در آن قابل اجرا و استفاده است، این بستر هم شامل ملزومات سخت افزاری (مانند نوع سیستم و CPU) و هم شامل ملزومات نرم افزاری (مانند سیستم عامل) است، به طور مثال برنامه های کاربردی و بازی هایی که همه روزه با آنها سر و کار داریم بدون وجود دستگاه هایی مانند کامپیوترهای شخصی (PC)، تلفن های همراه، لپ تاپ ها، کنسول های بازی و... عملا قابل استفاده نیستند (سخت افزار) و از طرفی هر برنامه ای در یک سیستم عامل خاص (و یا حتی تحت نسخه خاص) قابل اجرا است (نرم افزار) که در مجموع به آنها پلتفرم می گوییم، مانند پلتفرم ویندوز XP 64 Bit، پلتفرم ویندوز 10، پلتفرم ویندوز موبایل، پلتفرم لینوکس، پلتفرم اندروید، پلتفرم جاوا، پلتفرم PC، پلتفرم XBOX و...، 

زبان برنامه نویسی چیست

زبان‌های برنامه‌نویسی ساختارهای زبانی دستور مداری در رایانه‌ها هستند که به‌وسیلهٔ آن‌ها می‌توان یک الگوریتم را به‌وسیلهٔ ساختارهای دستوری متفاوت برای اجرای رایانه توصیف کرد و با این روش امکان نوشتن برنامه جهت تولید نرم‌افزارهای جدید بوجود می‌آید. معمولاً هر زبان برنامه‌نویسی دارای یک محیط نرم‌افزاری برای وارد کردن متن برنامه، اجرا، همگردانی و رفع اشکال آن هستند.  

کد چیست

اگر توسط دستورات یک زبان خاص نرم افزار یا بستری فراهم شود که با نوشتن دستور در بستر ایجاد شده، دستوراتی به زبان مرجعه تولید و توسط کد پردازش شود به آن بستر بوجود آمده کد می گویند.


بخش دوم) کد  و نرم افزار های هسته ای

کد ها و نرم افزار های هسته ای زیادی وجود دارد که حتی شنیدن اسم آنها ما را گیج می کند. بنده براساس مطالعات خود در زمینه کد های هسته ای مختلف، دسته بندی های زیر را در مورد کد های هسته ای انجام داده ام 

1) کد های مبتنی بر اصول مونت کارلو

این کد ها با استفاده از اصول مونت کارلو به محاسبه می پردازند و به صورت عمومی نوشته می شوند. این کد ها شامل MCNP-GEANT4-FLUKA-TOPAS هستند 

2) کد های مبتنی بر اصول تحلیلی 

این کد ها بیشتر در مطالعات راکتور و برای حل معادله پخش نوترونی و محاسبات هیدرولیک و محاسبات مصرف سوخت استفاده می شوند.  مثال های این کد ها عبارتند از 

2-1) مطالعات نوترونی

ANISN-CITATION-DOT-TOT-WIMS-XPCODE

2-2) مطالعه حوادث هسته ای 

RASCAL

2-3) مطالعات مصرف سوخت 

ORIGEN

2-4) محاسبات ترمور هیدرولیکی

SNAP-RELAP-COBRA

3) کد های محاسبه سطح مقطع

ENDEF6-NJOY-JANIS-JEFPC

 

 

1. MCNP

این کد برای محاسبات مونت کارلو استفاده میشود و بیشتر به کد مونت کار شناخته میشود. حوزه کاری این کد شامل مباحت پزشکی، راکتور، مصرف سوخت است.

این کد تحت پلتفرم ویندوز اجرا میشود.

برای آموزش بیشتر در مورد کد هسته ای مونت کارلو MCNP به آدرس زیر مراجعه کنید.

2.Geant

geant که بیشتر به toolkit جینت شناخته میشود که ابزار محاسبات مونت کارلو است که تحت دو پلتفرم لینوکس و ویندوز اجرا  می شود و دستورات آن به زبان c++ نوشته می شود. برای مطالعه بیشتر در مورد  جعبه ابزا  هسته ای geant به این آدرس مراجعه کنید.

3.Fluka

برای مشاهده در مورد کد فلوکا به آدرس زیر مراجعه کنید.

4.Origen

برخلاف کد های قبلی  این کد از ساختار منطقی بهره می برد و لذا مدت زمان اجرای برنامه آن بسیار ناچیر بوده و بلافاصاله تمام می شود. بیشترین استفاده از این کد در مورد مباحث مصرف سوخت است. برای مطالعه بیشتر در مورد کد هسته ای Origen به آدرس زیر مراجعه کنید.

5.Rascal

 راسکال یک نرم افزار و براساس الگو های آب و هوایی است که برای محاسبات در مورد پیش بینی های پخش شدگی آلودگی از استک های تاسیسات هسته ای و در اثر پدیده هایی مثل انفجار های هسته ای مفید بوده و استفاده میشود. در محاسبات راسکال احتمال خطا خیلی بالاست و نیاز به دقت بالایی در تعیین پارامترها هنگام کار با ان دارد. 

بخش سوم: نرم افزار های مفید

 

نام نرم افزار عملکرد
Origin رسم نمودار به همراه تحلیل های مربوطه

SPSS
محاسبات آماری( این نرم افزار در همه زمینه هایی که با آمار و احتمال سر و کار دارند مفید است) 
Reflection این نرم افزار مکمل MCNP است و برای رسم نمودار مورد استفاده قرار میگیرد
VIsulaEdittor  این نرم افزار برای نوشتن، اجرا و تحلیل برنامه های MCNP مفید است
RadDecay این نرم افزار شامل تمام دادای هسته ای و جدول ایزوتوپها و .... است
باکس دانلود
شناسه فایل تاریخ انتشار تاریخ اعتبار عنوان تعداد دانلود دانلود
32 1397-12-17 1397-12-17 776 file_download
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید

همکاری با ما

با سالها تجربه آماده ایم با شما همکاری گسترده ای داشته باشیم. همکاری با ما می تواند در قالب موارد زیر باشد
1) مشاوره در انجام تز دکتری در زمینه محاسبات هسته ای
2) مشاوره در انجام پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در زمینه محاسبات هسته ای
3) ارائه مشاوره در جهت انجام پروژه های صنعتی
4) انجام طراحی ها و محاسبات مختلف
5) برگزاری دوره های تخصصی آموزش کد های هسته ای
6) ...
 با ما تماس بگیرید
09372846654-rasul.shamohamady@gmail.com
 

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید.

کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.