فصل ششم:مشخصات ترکیب های اولیه مواد، نرخ های تغذیه پیوسته نوکلئید، و نرخ های حذف پیوسته عنصر از کتاب راهنمای فارسی کد هسته ای ORIGEN

راهنمای فارسی کد هسته ای ORIGEN

گردآوری و ترجمه

 مهندس رسول شامحمدی

بهار 1396

چکیده متن اصلی

ORIGEN یک کد کامپیوتری متداول و پرکاربرد برای محاسبه ی انباشت، واپاشی و پردازش مواد رادیواکتیو می باشد. در طول چند سال اخیر، ORNL تلاش مستمری برای به روزکردن  کد ORIGEN و داده های مرتبط آن نموده است. ماحصل این تلاش ها، به روز شدن مدل های راکتورها، سطع مقطع ها، بازده محصول شکافت، داده های واپاشی، داده های فروپاشی فوتون، و خود کد کامپیوتری ORIGEN بوده است. هدف از توجه بر این گزارش بررسی نسخه ی بازنویسی شده ی کد کامپیوتری ORIGEN است که ORIGEN2 نامیده می شود. به طور مشخص ودقیق، این گزارش، جزئیاتی از کتاب راهنمای کاربران برای ORIGEN2 را ارائه می دهد. 
فصل 2 این کتاب، تشریح برخی مطالعات و بررسی های کلی  صورت گرفته  برای متمایز ساختن ORIGEN2 از نسخه ی اصلی ORIGEN می باشد. این بررسی های کلی به دلیل حائز اهمیت می باشند:
1) تاثیر آنها به ORIGEN2 یک شکل بیرونی داده است که اساسا با نسخه ی اصلی آن تفاوت دارد.
2) اگر کاربر ادامه ی این راهنما را دریابد، آنها باید به کلی قابل فهم باشند.
فصل 3، ماهیت چندین نوع از داده ها را تشریح می کند که قبل از انجام هرگونه محاسبات واپاشی و پرتوی، آغاز شده اند.  همچنین روش هایی برای اصلاح و تغییر این داده ها، ارائه و توصیف شده اند. 
فصل 4، که بخش اصلی این کتاب است، راهنمایی ها و دستورالعمل هایی را تشریح می نماید که آز طریق انها، کاربر ORIGEN2  را برای انجام محاسباتی که نیاز به نتایج مطلوب دارند ساماندهی و هدایت می کند. باید خاطر نشان کرد که انعطاف پذیری افزایش یافته و شرایط بیشتری در ورودی ORIGEN2  بسیار مشهود اند. 
فصل 5،  محتوا و قالب های واپاشی، سطح مقطع ها و بازده محصول شکافت، و مجموعه کتابهای منتشر شده در زمینه ی فوتون رو را که   ORIGEN2  از آنها استفاده کرده است را تشریح و توصیف می نماید. برای اغلب کاربران، کتاب های مورد نیاز همراه با ORIGEN2 تقاضا شده بودند که در این بخش به صورت مختصر بدان پرداخته خواهد شد. با اینحال، این توصیف ها و بررسی ها برای آن دسته از کابرانی مهم و اساسی است که کتاب ها و کتابخانه ها را خودشان ایجاد می کنند یا می خواهند مقدارهای خاص و ویژه ای را در مجموعه کتاب ها و کتابخانه های موجود اعمال کنند. 
فصل 6، که مربوط به تمامی کاربران است، این موضع را تشریح میکند که ترکیبات مواد اولیه استفاده شده در ORIGEN2 چگونه تعیین و مشخص می شوند. قالب این داده ها تقریبا مختصر و کوتاه است، اگرچه نه به طور اساسی، با داده های ORIGEN اصلی تفاوت دارند. 
فصل 7، ساختمان داده های ورودی ORIGEN2 را برای دو مورد تشریح و تبیین می نماید: اول با مجموعه کتابخانه ای از داده ها روی کارت ها، و دیگری با داده هایی برروی نوار یا وسیله ی قابل دسترسی دیگر. این بخش حائز اهمیت است آن هم به دلیل تعداد و طیف وسیعی از انواع داده های مختلف مورد نیاز ورودی ORIGEN2 و تغییر پذیری داده های ورودب مورد نیاز، که وابسته به گزینه هایی است توسط کاربر انتخاب میشوند تا مورد استفاده قرار گیرند. 
سرانجام، فصل 8، نمونه ای از اطلاعات ورودی ORIGEN2 ( بیان شده در پیوست A)، بازده و خروجی کلی ORIGEN2، و نمونه ای از اطلاعات ورودی ORIGEN2( بیان شده در پیوست B) را تشریح و ارائه می دهد. این نوع از تشریح و ارائه مهم و ضروری است  به این دلیل که تعداد وسیعی از ایزوتوپ ها و انواع جدول ها وجود دارند که می توانند به وسیله ی ORIGEN2 خروجی سازی شوند.

. مشخصات ترکیب های اولیه مواد، نرخ های تغذیه پیوسته نوکلئید، و نرخ های حذف پیوسته عنصر

این بخش، گزینه های موجود در مقابل کاربر، در مورد مشخصات ترکیب اولیه مواد، نرخ های تغذیه پیوسته نوکلئید، و نرخ های حذف پیوسته (بازفرآوری کننده) عنصر را توصیف می کند. پرکاربردترین گزینه ، مشخصات نوع خاصی از ترکیب اولیه است که در بخش 6.1 معرفی می شود. مشخصات این ترکیب اولیه را می توان یا به صورت هسته – به – هسته، یا به صورت مقدار عنصری که به طور طبیعی در آن ترکیب وجود دارد، بیان کرد. مقدار عنصری که به طور طبیعی در آن ترکیب وجود دارد، با وارد کردن فراوانی های ایزوتوپیک طبیعی به همراه یک کتابخانه واپاشی (بخش 5.1)، به مقدار هسته به هسته تبدیل می شود. مقادیر نوکلئید های منفرد یا عناصری که به طور طبیعی در ترکیب وجود دارند، بر حسب اتم – گرم یا گرم  بیان می شود. شیوه بیان آنها به کاراکترهای کنترل فرمان INP بستگی دارد (بخش 4.6).

http://shamohamadi.ir/?id=321

برای خرید کتاب به این لینک زیر مراجعه کنید

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید

همکاری با ما

با سالها تجربه آماده ایم با شما همکاری گسترده ای داشته باشیم. همکاری با ما می تواند در قالب موارد زیر باشد
1) مشاوره در انجام تز دکتری در زمینه محاسبات هسته ای
2) مشاوره در انجام پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در زمینه محاسبات هسته ای
3) ارائه مشاوره در جهت انجام پروژه های صنعتی
4) انجام طراحی ها و محاسبات مختلف
5) برگزاری دوره های تخصصی آموزش کد های هسته ای
6) ...
 با ما تماس بگیرید
09372846654-rasul.shamohamady@gmail.com
 

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید.

کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.