تاریخ انتشار:1396-03-19
تاریخ بروزرسانی: 1396-03-19
تعداد بازدید: 996فصل سوم: مقدار دهی اول داده ها از کتاب راهنمای فارسی کد هسته ای ORIGEN

راهنمای فارسی کد هسته ای ORIGEN

گردآوری و ترجمه

 مهندس رسول شامحمدی

بهار 1396

چکیده متن اصلی

ORIGEN یک کد کامپیوتری متداول و پرکاربرد برای محاسبه ی انباشت، واپاشی و پردازش مواد رادیواکتیو می باشد. در طول چند سال اخیر، ORNL تلاش مستمری برای به روزکردن  کد ORIGEN و داده های مرتبط آن نموده است. ماحصل این تلاش ها، به روز شدن مدل های راکتورها، سطع مقطع ها، بازده محصول شکافت، داده های واپاشی، داده های فروپاشی فوتون، و خود کد کامپیوتری ORIGEN بوده است. هدف از توجه بر این گزارش بررسی نسخه ی بازنویسی شده ی کد کامپیوتری ORIGEN است که ORIGEN2 نامیده می شود. به طور مشخص ودقیق، این گزارش، جزئیاتی از کتاب راهنمای کاربران برای ORIGEN2 را ارائه می دهد. 
فصل 2 این کتاب، تشریح برخی مطالعات و بررسی های کلی  صورت گرفته  برای متمایز ساختن ORIGEN2 از نسخه ی اصلی ORIGEN می باشد. این بررسی های کلی به دلیل حائز اهمیت می باشند:
1) تاثیر آنها به ORIGEN2 یک شکل بیرونی داده است که اساسا با نسخه ی اصلی آن تفاوت دارد.
2) اگر کاربر ادامه ی این راهنما را دریابد، آنها باید به کلی قابل فهم باشند.
فصل 3، ماهیت چندین نوع از داده ها را تشریح می کند که قبل از انجام هرگونه محاسبات واپاشی و پرتوی، آغاز شده اند.  همچنین روش هایی برای اصلاح و تغییر این داده ها، ارائه و توصیف شده اند. 
فصل 4، که بخش اصلی این کتاب است، راهنمایی ها و دستورالعمل هایی را تشریح می نماید که آز طریق انها، کاربر ORIGEN2  را برای انجام محاسباتی که نیاز به نتایج مطلوب دارند ساماندهی و هدایت می کند. باید خاطر نشان کرد که انعطاف پذیری افزایش یافته و شرایط بیشتری در ورودی ORIGEN2  بسیار مشهود اند. 
فصل 5،  محتوا و قالب های واپاشی، سطح مقطع ها و بازده محصول شکافت، و مجموعه کتابهای منتشر شده در زمینه ی فوتون رو را که   ORIGEN2  از آنها استفاده کرده است را تشریح و توصیف می نماید. برای اغلب کاربران، کتاب های مورد نیاز همراه با ORIGEN2 تقاضا شده بودند که در این بخش به صورت مختصر بدان پرداخته خواهد شد. با اینحال، این توصیف ها و بررسی ها برای آن دسته از کابرانی مهم و اساسی است که کتاب ها و کتابخانه ها را خودشان ایجاد می کنند یا می خواهند مقدارهای خاص و ویژه ای را در مجموعه کتاب ها و کتابخانه های موجود اعمال کنند. 
فصل 6، که مربوط به تمامی کاربران است، این موضع را تشریح میکند که ترکیبات مواد اولیه استفاده شده در ORIGEN2 چگونه تعیین و مشخص می شوند. قالب این داده ها تقریبا مختصر و کوتاه است، اگرچه نه به طور اساسی، با داده های ORIGEN اصلی تفاوت دارند. 
فصل 7، ساختمان داده های ورودی ORIGEN2 را برای دو مورد تشریح و تبیین می نماید: اول با مجموعه کتابخانه ای از داده ها روی کارت ها، و دیگری با داده هایی برروی نوار یا وسیله ی قابل دسترسی دیگر. این بخش حائز اهمیت است آن هم به دلیل تعداد و طیف وسیعی از انواع داده های مختلف مورد نیاز ورودی ORIGEN2 و تغییر پذیری داده های ورودب مورد نیاز، که وابسته به گزینه هایی است توسط کاربر انتخاب میشوند تا مورد استفاده قرار گیرند. 
سرانجام، فصل 8، نمونه ای از اطلاعات ورودی ORIGEN2 ( بیان شده در پیوست A)، بازده و خروجی کلی ORIGEN2، و نمونه ای از اطلاعات ورودی ORIGEN2( بیان شده در پیوست B) را تشریح و ارائه می دهد. این نوع از تشریح و ارائه مهم و ضروری است  به این دلیل که تعداد وسیعی از ایزوتوپ ها و انواع جدول ها وجود دارند که می توانند به وسیله ی ORIGEN2 خروجی سازی شوند.

بازدهی نوترونهای حاصل از شکافت، در هر شکافت ناشی از نوترون

بسته داده های بلوکی، بازدهی نوترون های حاصل از شکافت در هر شکافت ناشی از نوترون را برای یک راکتور حرارتی (PWR-U9 و یک راکتور سریع (LMFBR اکسید پیشرفته) ارائه می دهد. این شکافت، با توزین طیفی صورت گرفته و تک گروهی است از این داده ها در محاسبه فاکتور تکثیر نوترون بی نهایت برای مخلوطی از نوکلئید ها، استفاده می شود. این داده ها جز با تغییر مقادیر موجود در داده های بلوکی و تدوین مجدد آنها، نمی توانند تغییر کنند

نرخ تولید نوترون

روال داده های بلوکی، مقادیر اندازه گیری شده برای نرخ تولید نوترون  (برحسب  تعداد نوترون در گرم در ثانیه) در نوکلوئیدهای موجود در سوخت های اکسیدی را ارائه می دهد و  مقادیر محاسبه شده با معادلات تجربی که در ORIGEN2 ذکر شده را رد می کنند. نرخ های تولید نوترون  برای آن دسته از نوکلوئیدهایی که صراحتا در این فهرست وارد شده اند، بر اساس یک معادله تجربی محاسبه می گردند. پارامترهای موجود در این معادله و مقادیر صریح مربوط به آن، جز با تغییر مقادیر موجود در داده های بلوکی و تدوین مجدد آن، تغییر نمی کنند

http://shamohamadi.ir/?id=321

برای خرید کتاب به این لینک زیر مراجعه کنید

 

 

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

 
گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

 
کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید


کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.


کانال نماشا ما

تماشا یک سرویس اشتراک گذاری فیلم های آموزشی می باشد. با مراجعه به کانال برخی از فیلم ها را مشاهده خواهید کرد