تاریخچه بمب های نوترونی

تاریخ انتشار:1392-06-11
تاریخ بروزرسانی: 1392-06-11
تعداد بازدید: 2139تاریخچه بمب های نوترونی

از سام کوهن به عنوان پدر بمب نوترونی نام برده می‌شود. در تابستان ۱۹۵۸ وی شروع به پژوهش درباره سلاح‌های گرماهسته‌ای بزرگ کرد. وی در خلال پژوهش‌هایش ادعا کرد که اگر محفظه اورانیومی یک بمب هیدروژنی برداشته شود نوترون‌های آزاد شده می‌توانند به مسافت‌های زیاد حرکت کرده و حتی در ساختارهایی که به خوبی محافظت می‌شوند نفوذ کرده و به افراد درون آن‌ها آسیب وارد کنند.


از سام کوهن به عنوان پدر بمب نوترونی نام برده می‌شود. در تابستان ۱۹۵۸ وی شروع به پژوهش درباره سلاح‌های گرماهسته‌ای بزرگ کرد. وی در خلال پژوهش‌هایش ادعا کرد که اگر محفظه اورانیومی یک بمب هیدروژنی برداشته شود نوترون‌های آزاد شده می‌توانند به مسافت‌های زیاد حرکت کرده و حتی در ساختارهایی که به خوبی محافظت می‌شوند نفوذ کرده و به افراد درون آن‌ها آسیب وارد کنند.
در ۱۹۶۱ دولت کندی با ساخت بمب نوترونی و ورود آن به زرادخانه اتمی آمریکا مخالفت کرد، زیرا می‌ترسید که این امر باعث به خطر افتادن تعویق آزمایش‌های اتمی که تحت نظارت آمریکا و شوروی در حال انجام بود بشود. در همین سال اتحاد شوروی با نقض این تعویق باعث شد آمریکا به سمت ساخت این بمب حرکت کند. اولین بمب نوترونی در سال ۱۹۶۲با موفقیت آزمایش شد.
در سال ۱۹۷۰ دولت کارتر نوسازی زرادخانه اتمی ایالات متحده را با نصب کلاهک‌های نوترونی در موشک‌های لانس و گلوله‌های توپ برای استقرار در اروپا پیشنهاد کرد.
در سال ۱۹۷۷ آلمان غربی که می‌ترسید این کشور صحنه استفاده از بمب‌های نوترونی شود این بحث را مطرح کرد که آیا باید اجازه استقرار این سلاح را در خاک این کشور داد یا خیر.
در سال ۱۹۷۸ کارتر تحت تأثیر فشارهای داخلی و بین‌المللی تصمیم گرفت که به شرط خودداری شوروی از تولیدات نظامی و گسترش نیروها، از گسترش سلاح نوترونی خودداری کند.
در سال ۱۹۸۱ ریگان مجددا اجازه تولید کلاهک‌های نوترونی را برای استفاده در موشک‌های لانس و گلوله‌های توپ ۸ اینچی صادر کرد، ولی به خاطر مخالفت‌های گسترده در اروپا دستور داد که تمام سلاح‌های نوترونی در آمریکا نگهداری شوند، ولی در صورت بروز جنگ امکان انتقال آن‌ها وجود داشته باشد. شوروی نیز اعلام کرد که سلاح‌های نوترونی را آزمایش کرده‌است، ولی برنامه‌ای برای گسترش آن‌ها ندارد.
در ۱۹۸۲ فرانسه اعلام کرد که تولید کلاهک‌های نوترونی را آغاز کرده‌است. اما در ۱۹۸۶ به علت فشارهای سیاسی داخلی و خارجی تولید این کلاهک‌ها را متوقف کرد.[۱] در سال ۱۹۹۲ همزمان با پایان جنگ سرد در زمان ریاست جمهوری جورج بوش (پدر) دو نوع از بمب‌های نوترونی بازنشسته شدند.[۲][۳] اتحاد جماهیر شوروی، فرانسه و چین بمب‌های نوترونی را تولید کرده و ممکن است آن‌ها را در خدمت داشت باشند. برخی گزارش‌ها ادعا می‌کنند که اسرائیل نیز بمب نوترونی تولید کرده‌است.[۴]

برای مطالعه در باره موضوعات زیر روی هر عنوان کلیک کنید.
تاریخچه بمب های نوترونی
زرادخانه اتمی
کلاهک‌های نوترونی
بمب‌های نوترونی

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید

همکاری با ما

با سالها تجربه آماده ایم با شما همکاری گسترده ای داشته باشیم. همکاری با ما می تواند در قالب موارد زیر باشد
1) مشاوره در انجام تز دکتری در زمینه محاسبات هسته ای
2) مشاوره در انجام پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در زمینه محاسبات هسته ای
3) ارائه مشاوره در جهت انجام پروژه های صنعتی
4) انجام طراحی ها و محاسبات مختلف
5) برگزاری دوره های تخصصی آموزش کد های هسته ای
6) ...
 با ما تماس بگیرید
09372846654-rasul.shamohamady@gmail.com
 

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید.

کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.