۱۰ سؤال اساسی درمورد c++

تاریخ انتشار:1394-02-25
تاریخ بروزرسانی: 1394-02-25
تعداد بازدید: 3477۱۰ سؤال اساسی درمورد c++

مجله الکترونیکی کامپیوترورلد با مخترع ++ C، بیارن استراستروپ (Bjarne Stroustrup) مصاحبه ای انجام داده که تقریبا تمام جوانب این زبان برنامه نویسی را از دید سازنده آن بررسی کرده است، از میان این مصاحبه طولانی، چند سوال را انتخاب کردیم که دانستن آنها در مورد این زبان برنامه نویسی محبوب خالی از لطف نیست .

چه کسی ++ C را شروع کرد؟

من به دنبال ابزاری بودم که بتوانم نگارش توزیع شده از هسته یونیکس را طراحی و پیاده سازی کنم. در آن سال (۱۹۷۹) چنین چیزی وجود نداشت. به ابزاری نیاز داشتم که می توانست ساختار یک برنامه را بیان کند و مستقیما با سخت افزار سرو کار داشته باشد و به درد برنامه نویسی های اساسی و جدی سیستم بخورد.

نام ++ C از کجا آمده است؟

ابتدای کار، اسمش C with Classes بود. بسیاری نمی توانستند آن را تلفظ کنند و کم کم به اسم C معروف شد. اما گویا متوجه نبودند که C صدا زدن این برنامه یعنی اشاره کردن به برنامه دنیس ریچی نه برنامه من، برای همین اسم های مختلفی برای زبان ها گذاشتند. سی قدیم، سی بهتر، و چنین چیزهایی... تا این که یک روز از طرف آزمایشگاه های بل (Bell Labs) برای من نامه آمد که یک اسم درست و حسابی برای این زبان انتخاب کنیم که ما آن موقع به C++ بسنده کردیم. انتخاب زیادی نداشتیم، یک لیست بود که به ما دادند و من از میان آنها همین را انتخاب کردم. البته بیشتر موافق بودند که ++C را انتخاب کنیم، اما به نظر من تلفظش دیگر بسیار سخت می شد.

تا به حال به موانع یا مشکلاتی برخورده اید که توسعه زبان را به خطر بیاندازد؟

تا دل تان بخواهد!

قوانین اصلی طراحی برنامه چیست؟ چه چیزی باید در زبان باشد و چه چیز نباید باشد؟

اغلب مردم به دنبال زبانی می گردند که بسیار کوچک باشد و در عین حال تمام امکاناتی که آنها به دنبالش هستند را هم در خود داشته باشد، خب این غیرممکن است. بعد از مدت کوتاهی که به شانس و اقبال اکتفا کرده بودم، بالاخره به این نتیجه رسیدم که باید به قانونی مشخص برسم. زبانی که در آن واحد هم پایدار باشد و هم برای برنامه نویسی سیستم (هم چون زبان C) مناسب باشد. واضح است که هیچ برنامه ای نمی تواند هر دو را به طور کامل داشته باشد. اما هدف C++ این بود، حالا چقدر به آن نزدیک شدیم، بعدا مشخص شد.

فرق بین زبان C همراه با کلاس که گفتید و C++ چیست؟

اصل فرق در تکنیک پیاده سازی آن نهفته است.C همراه با کلاس را یک پیش پردازنده پیاده سازی می کرد، اما ++ C  به یک کامپایلر درست و حسابی نیاز داشت (که من نوشتم). انتقال برنامه ها از C همراه با کلاس به ++ C بسیار ساده بود اما این دو زبان ۱۰۰درصد سازگار نبودند. از دیدگاه زبانی اگر به این سوال نگاه کنیم، شاید به این پاسخ برسیم که ++ C از نظر توابع مجازی بهتر عمل می کرد. ارزش گفتن دارد که مدیریت منابع، سازنده ها و ویرانگرهای++ C درست همان هایی بودند که در C همراه با کلاس از آن استفاده شد. از طرف دیگر، Templateها و استثناها در نسخه های بعدی (C++ (1989 معرفی شد.

اگر الان شانس این را داشتید که C++ را دوباره اختراع کنید، کدام بخش آن را تغییر می دادید؟

- عجب سوال کلیشه ای پرسیدید، آن موقع خب معلوم است که ۳۰ سال تجربه کار با ++ C را نداشتم و آن موقع، تنها منبعی که می شد برای++ C به او مراجعه کرد، خودم بودم که تازه آن هم تمام وقت نبود. اما در بهترین حالت، دوست داشتم که توابع مجازی، Templateها و استثناها را اگر در سال ۸۵ پیاده می کردم،++ C زبان بسیار بهتری از آب در می آمد.

وقتی در سال ۱۹۹۸،++ C به یک استاندارد بدل شد، چه احساسی داشتید و چه نقشی را در روند استانداردسازی بازی کردید؟

سال های زیاد بود که سخت کار می کردم (۱۹۸۹ – ۱۹۹۷)، هر چند که الآن دارم روی استاندارد زیرمجموعه اش کار می کنم. اینکه زبان استانداردی را بخواهی محبوب حفظ کنی، کاری دشوار و وظیفه ای سخت است. C++ هیچ پدری ندارد و هیچ کس نیست که برای توسعه اش از جیب بزند، کتابخانه هایش رایگان هستند و رایگان هم بازاریابی می شوند. باز هم دست موسسه ایزو درد نکند که به رشد جامعه C++ کمک کرد و همین رشد باعث شد داوطلبان زیادی از سراسر دنیا داشته باشد.

جالب ترین برنامه ای که تا به حال دیده ای که با++ C نوشته اند چیست؟

نمی توانم یکی را انتخاب کنم. بیش تر به سیستم های کامل نگاه می کنم که بخشی از آنها را با++ C نوشته اند. مثلا زیرسیستم خودروهای مریخ نشین ناسا، موتور جستجوی گوگل، سیستم رزرو هوایی آمادئوس به ذهنم می رسد. اگر فقط بخواهم به کد نگاه کنم، به نظرم STL الکساندر استپانو یکی از مفیدترین، موثرترین و جالب ترین کدهای++ C بود که تا به حال دیده ام.

آیا فکر نمی کنی که++ GNU C بهتر است خطاهای طولانی کمتری داشته باشد که دانشجویان نترسند؟

البته، اما واقعا تقصیر کامپایلر گنو نیست. مشکل اصلی اینجاست که C++ استاندارد ۹۸ هیچ راه ساده ای برای تعریف یک تمپلیت پیش پای برنامه نویس نمی گذارد. این یکی از ضعف های این زبان است، نه کامپایلر آن! و فقط با تغییر زبان می شود آن را درست کرد که قرار است بخشی از C++0x (استاندارد جدید C++ باشد).

در آخر چیز دیگری هست که بخواهید اضافه کنید؟

- بله من فکر می کنم که ما باید هنر انتقال مفاهیم پایه ای++ C را هم داشته باشیم. بسیار سخت است که بخواهیم از نظر فنی برنامه را توسعه بدهیم، اما به برنامه نویسان نگوییم که قابلیت های فنی آن چیست. از طرف دیگر، خود ویژگی های زبانی کسل کننده اند. برنامه نویسان باید خودشان با ترکیب ویژگی های پایه، به ویژگی جامع تری برسند و این نیازمند زمان است. اخیرا من از صنعت خارج شدم و به سمت دانشگاهی شدن پیش رفته ام و حالا مشکلات تحصیلی را از زوایای مختلف درک می کنم. ما باید سطح سواد توسعه دهندگان نرم افزارمان را بالا ببریم. طی سه سال گذشته، شیوه جدید تدریس برای سال اولی ها طراحی کردم و نتیجه آن کتابی شده است با عنوان برنامه نویسی، مفاهیم و تمارین با استفاده از++ C.

 
باکس دانلود
شناسه فایل تاریخ انتشار تاریخ اعتبار عنوان تعداد دانلود دانلود
8 1397-12-17 1397-12-17 551 file_download
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید

همکاری با ما

با سالها تجربه آماده ایم با شما همکاری گسترده ای داشته باشیم. همکاری با ما می تواند در قالب موارد زیر باشد
1) مشاوره در انجام تز دکتری در زمینه محاسبات هسته ای
2) مشاوره در انجام پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در زمینه محاسبات هسته ای
3) ارائه مشاوره در جهت انجام پروژه های صنعتی
4) انجام طراحی ها و محاسبات مختلف
5) برگزاری دوره های تخصصی آموزش کد های هسته ای
6) ...
 با ما تماس بگیرید
09372846654-rasul.shamohamady@gmail.com
 

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید.

کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.