تاریخ انتشار:1394-09-28
تاریخ بروزرسانی: 1394-09-28
تعداد بازدید: 65597آموزش mcnp-درس 1: مقدمه ای درباره MCNP

کد مونت کارلو چطور کار میکند؟

اساس روش محاسبه  شبیه سازی مونت کارلو برای محاسبات نوترونی با توجه به سرشت کاتوره ای  برهمکنش های هسته ای ، بسیار واقعی و دور از تقریب‌ ها و خطاهای موجود است. در این روش تمامی فرآیندها مطابق با آنچه در عالم واقع رخ می‌دهد، دنبال می‌شود و احتمال هر رویداد با توجه به داده‌های تجربی، در قالب سطح مقطع، تعیین می‌شود. این کد ترابرد نوترون، فوتون، الکترون (در نسخه های MCNP4C) را در هر نوع هندسه سه بعدی دنبال کرده و نتایج ترابرد ذره را بصورت تابعی از انرژی ارائه می‌دهد. MCNP یک کد چند منظوره مستقل از زمان است که هر ترکیبی از ذرات را به روش مونت‌کارلو و در یک شکل هندسی دلخواه شبیه‌‌سازی می‌کند. این کد قابلیت‌های زیادی در توصیف شکل‌های هندسی چشمه، چشمه‌های بحرانی، سطحی و قابلیت‌های گرافیکی نمایش هندسه مسئله و جواب‌ها و دسترسی آن به مجموعه وسیعی از اطلاعات کتابخانه‌ای همچنین مشخص کردن نوع خواسته‌های کاربر(تالی ها) را دارا می‌باشد.

خواسته‌ها همان نتایجی است که کاربر از برنامه انتظار دارد.

 

محاسبات ترابرد نوترون در مونت کارلو:

اولین گام برای محاسبات ترابرد نوترون دانستن داده‌های هسته‌ای مختلف از قبیل سطح مقطع بر هم کنش‌ها است. اگر ترابرد توأم نوترون- گاما انجام شود لازم است که انرژی و جهت گسیل پرتوهای گاما حاصل از برهم کنش‌های نوترون نیز تعیین شود. در کد MCNP، نوترون توسط چشمه یا در اثر برهم کنش‌های (n,2n) و یا شکافت تولید می‌شود.

سطح مقطع‌های نوترون از کتابخانه‌هایی مانندENDF/B11 و ENDL16 استخراج می‌شود. سطح مقطع‌های موجود در ENDF/B به صورت‌ خام ذخیره شده‌اند و کدهای جانبی مختلفی برای پردازش و آماده کردن آنها جهت انجام محاسبات تدارک دیده شده است. استخراج سطح مقطع از بایگانی ENDF/B، توسط کد  MERGER  SIGMA117  و  LINEAR15  و پردازش و آماده‌سازی آن برای دمای ۳۰۰ درجه کلوین‚با استفاده از کدهای RESEND9 انجام می‌شود. سطح مقطع‌های موجود نوترون در MCNP، و در ویرایش ۴c، برای تعداد محدودی از عناصر، به حدود MeV100 می‌رسد.  

باکس دانلود
شناسه فایل تاریخ انتشار تاریخ اعتبار عنوان تعداد دانلود دانلود
67 1397-12-17 1397-12-17 732 file_download
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر میدهید

همکاری با ما

با سالها تجربه آماده ایم با شما همکاری گسترده ای داشته باشیم. همکاری با ما می تواند در قالب موارد زیر باشد
1) مشاوره در انجام تز دکتری در زمینه محاسبات هسته ای
2) مشاوره در انجام پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در زمینه محاسبات هسته ای
3) ارائه مشاوره در جهت انجام پروژه های صنعتی
4) انجام طراحی ها و محاسبات مختلف
5) برگزاری دوره های تخصصی آموزش کد های هسته ای
6) ...
 با ما تماس بگیرید
09372846654-rasul.shamohamady@gmail.com
 

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید. برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید.

کانال وب سایت مهندس شامحمدی

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود.برای عضو شدن در این گروه تلگرامی با شماره 09372846654 در تلگرام پیام دهید

کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.