پراکندگی همدوس

تاریخ انتشار:1397-08-22
تاریخ بروزرسانی: 1397-08-22
تعداد بازدید: 199پراکندگی همدوس

پراکندگی همدوس به آن دسته از برخوردها اطلاق می‌شود که بدون ایجاد هرگونه تغییر در طول موج پرتو فقط جهت آن تغییر دهد. بدین ترتیب بعضی از مواقع اصطلاح پراکندگی بدون تغییر در مورد آن به کار میرود.
 دو نوع پراکندگی همدوس تحت عناوین پراکندگی تامسون و پراکندگی ریلی وجود دارد
در پرآکندگی تامسون یک الکترون منفرد در برخورد شرکت می‌کند و ولیکن انحراف ریلی از برخورد مشترک با تمام الکترونهای یک اتم نتیجه می شود.
 هر دو نوع پراکندگی همدوس ممکن است با تئوری موج ذره توضیح داده شوند و لذا در بعضی از مواقع آنها را برای پراکندگی کلاسیک نیز می‌نامند.
 اشعه ها با انرژی کم به الکترون های یک اتم برخورد کرده و آنها را با فرکانس معادل فرکانس خود به نوسان در می آورد.
 یک الکترون به نوسان در آمده از آنجا که یک ذره باردار است از خود اشعه تابش می‌کند فرآیند فوق ممکن است به صورت جذب اشعه، نوسان اتم و تابش اشعه در هنگام برگشتن به وضعیت قبلی مشاهده شود. این نوع برخورد اشعه ایکس به ماده تنها برخوردی است که ایجاد یونیزاسیون نمی‌کند.
 برای ایجاد یک جفت یون می بایست به اتم انرژی انتقال دهد از آنجا که در پراکندگی همدوس هیچ انتقال انرژی صورت نمی گیرد لذا یونیزاسیون این نیز اتفاق نمی‌افتد تنها تاثیر در این نوع برخورد تغییر جهت پرتو اولیه است.
 پرتوهایی که به طریق پراکندگی همدوس برخورد می‌کنند در مقایسه با سایر برخوردهای اساسی میزان کمی را شامل می‌شوند.( عموماً کمتر از ۵ درصد)
 در محدوده انرژی ایکس تشخیصی تعدادی پراکندگی همدوس رخ می‌دهد اما میزان آنها هرگز نقش عمده‌ای را ایفا نمی‌کند اگرچه این نوع برخوردها با ایجاد پرتو های پراکنده در مه آلودگی فیلم سهیم است اما مقدار آن کوچکتر از آن است که در رادیولوژی تشخیصی اهمیت داشته باشد.

495
پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من مهندس شامحمدی هستم و در یک کلام سرم درد میکنه واسه کد نویسی سعی میکنم کنار کارم، تجربیاتم را هم اینجا بزار واسه دوستان

تبلیغات
گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید.


کانال تلگرامی ویژه اطلاع رسانی کارگاه های آموزشی

در این کانال اطلاعیه های مربوط به کارگاه های آموزشی و دوره های آنلاین و حضوری منتشر می شود


گروه تلگرامی پشتیبانی کارگاه ها و کلاس ها

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


گروه تلگرامی آخرین آموزش های منتشر شده در سایت

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.


کانال نماشا ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.