پایان‌نامه‌های پروکوئست (ProQuest)

تاریخ انتشار:1394-01-22
تاریخ بروزرسانی: 1394-01-22
تعداد بازدید: 3243پایان‌نامه‌های پروکوئست (ProQuest)

جستجو و مطالعه پایان‌نامه‌های انجام شده در دانشگاه‌های برتر جهان می‌تواند علاوه بر فراهم آوردن نمونه‌ای مناسب از یک کار پژوهشی، منبع مهم و ارزشمندی را در خصوص پژوهش‌های انجام شده در یک زمینه خاص به صورت منسجم و یکپارچه فراهم آورد.کوچکترین مزیت استفاده از این منابع برای پژوهشگران تسهیل مرور و نگارش پیشینه پژوهش است. در واقع استفاده از پایان‌نامه‌ها در کنار مقالات منتشر شده در ژورنال‌ها و کنفرانس‌ها می‌تواند موجب کامل شدن دست‌رسی به دستاوردهای پژوهش‌های پیشین باشد و از دوباره‌کاری در امر پژوهش کاسته و اثربخشی و کارآمدی را در رسیدن به نتایج افزایش دهد.

 
به‌علاوه پایان‌نامه‌ها دسترسی به دستاوردهای علمی را که ممکن است هیچ‌گاه به صورت مقاله منتشر نشده باشند فراهم می‌آورند. این مسئله به خصوص در رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی بسیار پررنگ‌تر است.

سرویس پایان‌نامه پروکوئست (ProQuest) که شاید تاکنون کمتر در ایران شناخته شده باشد، بزرگ‌ترین و جامع‌ترین پایگاه نمایه‌سازی و انتشار پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری در جهان است. پروکوئست (ProQuest) شامل بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار پایان‌نامه تمام متن است و سالانه بیش از۹۰% پایان‌نامه‌های ثبت شده در موسسات معتبر آموزش عالی و دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و کانادا و هم‌چنین اروپا، آسیا و اقیانوسیه را که چیزی بیش از ۸۰ هزارعنوان پایان‌نامه تمام متن جدید است از طریق همکاری‌های بین المللی خود با بیش از ۷۰۰ موسسه آکادمیک در بیش از۶۰ کشور سراسر جهان تامین و به بانک اطلاعاتی خود می‌افزاید و به این طریق دسترسی به اکثر پایان‌نامه‌های ارائه شده از سال ۱۹۹۷ به بعد را فراهم می‌آورد. گفتنی است اگرچه نمایه‌سازی پایان‌نامه‌های جدید در مجموعه منابع پایگاه پروکوئست (ProQuest) سهم مهمی دارد اما دسترسی‌های این سرویس تنها محدود به پایان نامه‌های جدید نمی‌شود و حتی اولین پایان‌نامه دکتری در ایالات متحده آمریکا که در سال ۱۸۶۱ در دانشگاه Yale دفاع شد را نیز در میان آن‌ها می‌توان یافت. از آن جا که دسترسی به این منابع ارزشمند برای پژوهشگران ایرانی تاکنون بسیار محدود بوده است و به دلیل هزینه‌های بالا تنها در گذشته چند دانشگاه کشور اشتراک بخش محدودی از آن را داشته‌اند (در حال حاضر هیچ یک از دانشگاه های ایران مشترک این سرویس نیستند)، تیم ایلرنیکا بر آن شد تا این دسترسی را به صورت فراگیر برای دانش‌پژوهان ایرانی فراهم آورد و پس از ماه‌ها تلاش بالاخره در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ دسترسی سریع و ساده برای جستجو و دانلود این پایان‌نامه‌ها از طریق سرویس دانلود پایان‌نامه پروکوئست (ProQuest) در سایت ایلرنیکا راه اندازی شد. البته با توجه به این‌که پروکوئست (ProQuest) علاوه بر ارائه دسترسی‌های تمام متن، نمایه‌سازی پایان‌نامه‌ها را نیز انجام می‌دهد، برخی از پایان‌نامه‌های موجود در نتایج جستجوی این پایگاه ممکن است به صورت تمام متن وجود نداشته باشند. پژوهشگران هم اکنون می‌توانند با مراجعه به بخش راهنمای سایت با نحوه دسترسی به این منابع آشنا شوند.

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من رسول شامحمدی هستم . تخصص من برنامه نویسی و محاسبات مونت کارلو هست. همیشه سعی میکنم در اینجا تجارب خودم را انتقال بدم. شماره تلفن من 09372846654 هست برای سفارش کار یا مشاوره

تبلیغات
گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید.


گروه تخصصی Beamnrc

در این گروه به آموزش و رفع اشکال در مورد نرم افزار Beamnrc پرداخته می شود


گروه تخصصی Gate

در این گروه در باره فریم ورک مونت کارلو GATE و GEANT4 و مباحث مرتبط آموزش و رفع اشکال انجام می شود.


کانال تلگرامی ویژه اطلاع رسانی کارگاه های آموزشی

در این کانال اطلاعیه های مربوط به کارگاه های آموزشی و دوره های آنلاین و حضوری منتشر می شود


گروه تلگرامی پشتیبانی کارگاه ها و کلاس ها

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


گروه تلگرامی آخرین آموزش های منتشر شده در سایت

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.


کانال نماشا ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.