کد DOSXYZnrc

تاریخ انتشار:1396-02-19
تاریخ بروزرسانی: 1396-02-19
تعداد بازدید: 770کد DOSXYZnrc

کد DOSXYZnrc قادر به شبیه‌سازی توزیع دز در هر وکسل در سه بعد می‌باشد. مبنای این برنامه تفاوتی با کد BEAMnrc ندارد. در ابتدا نوع چشمه پرتو انتخاب می‌شود تا به یک ناحیه مورد بررسی تابانده شود. نوع اندرکنشی که رخ می‌دهد توسط روش مونت‌کارلو و بر اساس اعداد تصادفی و خواص فیزیکی چشمه و محیط پیش‌بینی خواهد شد. درحالی‌که BEAMnrc عمدتاً برای تعیین خواص فیزیکی و هندسی ذرات بعد از اندرکنش با یک سیری از CM ها استفاده می‌شود، DOSXYZnrc برای تعیین دز جذبی در ناحیه اندرکنش (فانتوم) به کار می‌رود. معمولاً این دو برنامه به‌صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. BEAMnrc برای محاسبه طیف باریکه اشعه ایکس خروجی از سر شتاب‌دهنده و DOSXYZnrc برای محاسبه دز رسیده به محیط توسط این باریکه استفاده می‌شوند. این کد مختص شبیه سازی شتاب دهنده های خطی هست ک علاوه بر رایگان بودن آن و نداشتن مشکل لایسنس، گلد استاندارد شبیه سازی شتاب دهنده های خطی هست. از دیگر مزایای این کد، هندسه های از پیش تعریف شده هست که مشکل هندسه  را برای ما حل می کند یعنی قسمت های مختلف هد شتاب دهنده برای آن تعریف شده و فقط کافی است شما آن را انتخاب کنید و ابعاد مدنظر را وارد کنید.

کاربردها:

از کاربردهای مهم آن می توان به شبیه سازی روش های مختلف درمانی از جمله 3DCRT, IMRT, IORT, و GammaKnife و تیوب اشعه ایکس اشاره کرد که به وسیله این کد به سادگی قابل انجام خواهد بود.
از ویژگی های مهم دیگر این کد می توان به زمان پایین ران و در عین حال خطای خیلی پایین اشاره کرد  به نحوی که ما رو از شر ران های چندین روزه و حتی هفته ای خلاص می کند.
همینجوری برای شبیه سازی طراحی درمان یک ابزار بسیار کارامد هست.
پلن مربوط به روش های مختلف درمانی مثل کانفورمال، آی ام آر تی، ای اُو آر تی و گامانایف 
حتی شبیه سازی تیوب اشعه ایکس برای کارای بهینه سازی فیلتر تیوب
همچنین این کد همه مولتی لیف کولیماتورهای مربوط به کمپانی های مختلف مثل واریان و الکتا رو بصورت پیش فرض داره که  برای شبیه سازی پلن های پیچیده imrt میتونه کاربرد داشته باشه.

دانلود کد:

برای دانلود کد به لینک زیر مراجعه کنید.

لینک دانلود

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من مهندس شامحمدی هستم و در یک کلام سرم درد میکنه واسه کد نویسی سعی میکنم کنار کارم، تجربیاتم را هم اینجا بزار واسه دوستان

تبلیغات
گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید.


کانال تلگرامی ویژه اطلاع رسانی کارگاه های آموزشی

در این کانال اطلاعیه های مربوط به کارگاه های آموزشی و دوره های آنلاین و حضوری منتشر می شود


گروه تلگرامی پشتیبانی کارگاه ها و کلاس ها

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


گروه تلگرامی آخرین آموزش های منتشر شده در سایت

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.


کانال نماشا ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.