معرفی کد مونت‌کارلوی BEAMnrc

تاریخ انتشار:1396-02-19
تاریخ بروزرسانی: 1396-02-19
تعداد بازدید: 839معرفی کد مونت‌کارلوی BEAMnrc

کد BEAMnrc برای مدل‌ کردن همه انواع شتاب‌ دهنده‌های پرتودرمانی (و همچنین دستگاه‌های با چشمه‌ کبالت 60 و دستگاه‌های اشعه ایکس) طراحی ‌شده‌ است. مدل یک شتاب‌ دهنده در کد BEAMnrc با مجموعه‌ای از بخش‌ها (CMs) ساخته می‌شود که هر بخش می‌تواند چندین بار در شتاب‌دهنده استفاده  شده و هرکدام دو سطح عمود بر محور شتاب‌دهنده دارند (برای مثال بخش JAWS برای مدل‌کردن فک‌ها که در حالت فوتونی باریکه را محدود می‌سازند، استفاده می‌شود یا بخش CHAMBER برای مدل‌ کردن جزئیات اتاقک یونش که دز کل تحویل داده‌شده در طی درمان را کنترل می‌کند، استفاده می‌گردد). خروجی اصلی شبیه‌سازی یک فایل دربردارنده اطلاعات فضای فاز همه ذرات ترک‌ کننده شتاب‌دهنده و همچنین اطلاعات مکان اندرکنش هر ذره در شتاب‌دهنده می‌باشد. این فایل می‌تواند به‌صورت مستقیم به‌عنوان ورودی BEAMnrc برای شبیه‌سازی‌های دیگر (مثلاً برای تعیین اثر تغییردهنده‌های باریکه مانند فک‌ها) یا به‌عنوان ورودی کد DOSXYZnrc برای تعیین دز در یک مدل ساخته‌ شده از CT بیمار مورد استفاده قرار گیرد. ازآنجا که کد BEAMnrc از ابتدا برای مدل کردن چشمه‌های پرتودرمانی طراحی شد، روال‌های هندسی آن برای چنین شبیه‌ سازی‌هایی بهینه‌ شده‌اند و دارای روش‌های کاهش واریانس متنوعی می‌باشد که می‌تواند بازده محاسبات را بهبود ببخشند. همچنین کد BEAMnrc طوری طراحی‌شده است که می‌تواند به‌ صورت موازی روی تعداد دلخواهی از دستگاه‌های Linux اجرا شود. این کار اساساً یک روش بدیهی برای محاسبات مونت‌کارلو هست چراکه هر تاریخچه شبیه‌سازی‌شده از یکدیگر مستقل می‌باشند و بنابراین می‌توان هر تاریخچه را روی دستگاه‌های مختلف انجام داد و در انتها فقط نتایج به‌دست‌آمده را باهم جمع نمود. این قابلیت بستگی به این واقعیت دارد که مولدهای اعداد تصادفی جدید قادر به شروع تعداد بسیار زیادی از تاریخچه‌های ذرات مستقل از هم باشند (Kawrakow and Rogers 2000).

نحوه نصب کد EGSnrc بر روی ویندوز

1. نصب برنامه ActiveTcl
2. نصب برنامه egs
3. نصب برنامه beam

 

پیوستی برای این مطلب وجود ندارد
درباره نویسنده

من مهندس شامحمدی هستم و در یک کلام سرم درد میکنه واسه کد نویسی سعی میکنم کنار کارم، تجربیاتم را هم اینجا بزار واسه دوستان

تبلیغات
گروه تلگرامی ویژه رفع اشکال کد های هسته ای و نرم افزار ها

این گروه صرفا برای بحث در باره کد ها و نرم افزارهای هسته ای می باشد لذا از بحث های نامرتبط خود داری فرمایید و با معرفی گروه به دوستان خود در مفید بودن بیشتر گروه همیار ما باشید.


کانال تلگرامی ویژه اطلاع رسانی کارگاه های آموزشی

در این کانال اطلاعیه های مربوط به کارگاه های آموزشی و دوره های آنلاین و حضوری منتشر می شود


گروه تلگرامی پشتیبانی کارگاه ها و کلاس ها

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


گروه تلگرامی آخرین آموزش های منتشر شده در سایت

در این کانال آخرین اخبار منتشر شده در سایت نشر داده می شود


کانال آپارت ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.


کانال نماشا ما

این کانال متعلق به وب سایت مهندس شامحمدی می باشد. تنها قسمتی از ویدئو های آموزشی در اینجا نشان داده است.